makeandbeatydiy.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Eski Kent Bölgesi ve Hoan Kiem Gölü

Eski Kent Bölgesi ve Hoan Kiem Gölü

0

Eski Kent Bölgesi ve Hoan Kiem Gölü

Hanoi’un merkezindeki bu göl, halk amacıyla şehirin çekirdek noktasıdır. Hem görsel olarak şehiri taçlandırır hem de halkın sosyal yaşantısının merkezini belirler. Sabahı tai chi ile bu göl kenarında karşılarlar. Hem de gölle alakalı mitolojik öyküye yürekten inanırlar.

Gölün adının Viet dilindeki manası “iade edilen kılıç”tır. Mitolojiye göre ünlü Viet İmparatoru Le Loi bir dostunun evini ziyareti esnasında metal bir çubuk görür. Arkadaşı gölde balık tutarken bu çubuk oltasına takılmıştır. İmparator çubuğu sarayına götürür, eritir ve ondan bir kılıç yapar. Kılıç bitince, üzerinde “thuan thien” (ahenk ve cennet) yazısı meydana çıkar. Le Loi anlar ki bu kılıç ona cennetten emanet edilmiştir. Komşu ülkenin saldırısında kılıcı kullanır ve savaşı kazanır. 1428 senesinde ülkede barış sağlanır. Bir gün kayığı ile gölde gezinirken gölün derinliklerinden bir kaplumbağa çıkar ve imparatora “Lütfen kılıcı Ejderha Kral’a iade et,” der. İmparator hemen kılıcı göle atar. O günden beri bu gölün adı İade Edilen Kılıç Gölü’dür. Gölün kendisi ve amacıyladeki kaplumbağalar mübarek sayılır. Ne yazık ki amacıyladeki son kaplumbağanın 2016 senesinde ölmesi halkı mateme boğdu.

Gölde bir kum tepeciği üzerindeki Kaplumbağa Kulesi bu efsaneyi anmak amacıyla yapılmıştır. Gölün güney kıyısında Yeşim Tapınağı yer alır. Bu tapınak, 13. yüzyılda Yuan Hanedanı ile savaşan komutanın anısına yapılmıştır. Fakat 19. yüzyılda Nguyen Van Sieu isimli Konfüçyüsçü âlim doğrulusunda onarımı yapılır ve bugün Konfüçyüs Tapınağı olarak hizmet verir. Yeşim Tapınağı, karaya Huc (“sabahın ilk güneş ışını”) Köprüsü isimli kırmızı ahşap köprü ile bağlıdır. Bu köprü şehirin simgelerinden biridir.

Yeni şehir, çağdaş bir gelişime tabi iken, eski şehir ne iyi ki hâlâ otantizmini korumakta. Eski şehirten ayrılmadan evvelce Old Town Cafe’nin enfes turtalarını denemeyi, Hang Da ya da Dong Xuan pazarlarına uğrayarak üçgen hasır şapkalardan almayı, bisikletli taşıma araçları olan çek-çeklerden kiralayarak eski şehirin daracık labirent sokaklarında 30 dakikalık bir tur atmayı ve Hanoi’un ünlü Thang Long Su Kuklası Tiyatrosu’nu izlemeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası