makeandbeatydiy.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Edebiyat Tapınağı

Edebiyat Tapınağı

0

Edebiyat Tapınağı

Çok iyi korunmuş geleneksel Vietnam mimarisinin seyrek bir örneği olan Edebiyat Tapınağı, Vietnam’ın en ünlü âlimlerini onurlandırır. Ly hanedanı dehemmiyetinde 1070 senesinde kurulan bu külliye, Çin filozofu Konfüçyüs’e adanmıştır ve Vietnam’ın ilk üniversitesidir. Düşünce tarihinin büyük bilginlerinden olan Konfüçyüs’ün öğretisi, Çin’den Vietnam’a süratle yayılmıştır. Konfüçyüs’ün eğitime ehemmiyet vermesi nedeniyle bugün bilhassa üniversite öğrencileri mühim sınavlar ya da mezuniyet töreni evveli Konfüçyüs tapınaklarını ziyaret eder, Konfüçyüs’e saygılarını verir ve adaklar adar. 5 avludan meydana gelen bahçelerdeki havuzlar ve pagodalar, mezuniyet öğrencilerine fotoğraflarında güzel bir arka plan oluşturur. 100.000 Vietnam Dongunun üstünde Edebiyat Tapınağı’nın resmi bulunur.

Önceleri bu üniversite sadece asil ailelerin çocuklarını kabul etmekteydi fakat 1442 senesinden itibaren, ülkenin bütün yanından başarılı öğrencilere açıldı. Bu okula gelen öğrenciler, Konfüçyüs’ün ilkelerini, edebiyat ve şiir sanatını öğreniyorlardı. Bahçede kaplumbağa heykellerinin sırtlarındaki yazıtlarda, tarih süresince bu okuldan mezun olan en başarılı öğrencilerin adları kayıtlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası