makeandbeatydiy.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

HANOİ’DA ZAMANIN AKIŞI

HANOİ’DA ZAMANIN AKIŞI

0

HANOİ’DA ZAMANIN AKIŞI

6 Şubat 1965 tarihinde doğdum: Amerika’nın Vietnam bombardımanını başlattığı günde. Çocukluğum süresince her doğumgünü kutlamasında büyüklerin Vietnam’ı andıklarını duydum. Daha o zamanlarda, nerede olduğunu tam bilmediğim bu uzak ülke ile kader bağım oluştu.

Hanoi’a ilk gelişim 2003 yılının 5 Şubat sabahında oldu. Amacım doğumgünümü tek başıma bu kentde karşılamaktı. Sabahın çok erken saatleriydi ve hava şimdilik karanlıktı ama sokaklar boş değildi. Sırt çantası ile seyahat ettiğim amacıyla bir otel bulmadan evvelce eski kent merkezindeki Hoan Kiem Gölü kıyısına geldim. Hanoi halkı fazladan uyanmış, göl kıyısına inmişti. Gruplara ayrılmışlar, tai chi yapıyorlardı. Bunun bugüne özel olmadığını, kent halkının her sabah saat 05.00 ritüeli olduğunu daha ileri zamanlarda anlayacak ve ben de onlara katılacaktım.

Üstelik bazıları amacıyla gün daha da erken başlıyordu. Çiçek piyasası saat 03.00-05.00 arası açıktı. Orkideler, kadife çiçekleri, baygın kokulu frangipaniler ve rengârenk yöresel çiçekler o saatlerde satılıp tükeniyordu. Saat 04.00’te açılan kahvehanelerden sokaklara mis gibi kavrulmuş kahve kokusu yükseliyordu. Vietnam kahvesinin en lezzetli dünya kahveleri arasında olduğunu orada keşfettim. Fransızların kurduğu kahve plantasyonları bugün de varlığını sürdürüyordu.

Kahvesini içenler Hoan Kiem Gölü kıyısına gidiyor, orada pijama tipinde günlük giysileri içerisinde yarım saat tai chi yapıyorlardı. Sonra bir kez daha kahvehaneler doluyor, günün 2. kahvesi içiliyordu. Sonrasında piyasa yerleri kurulmaya başlıyordu. Hâlâ hava aydınlanmadığı amacıyla mum ışığı altında hazırlanan tezgâhlara sebze meyveler seriliyor, alacakaranlık başladığında buram buram tazelik ve yaşam kokan piyasayeri hazır oluyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası