makeandbeatydiy.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Hindistan VEJETARYEN MUTFAK

Hindistan VEJETARYEN MUTFAK

0

VEJETARYEN MUTFAK

MÖ 6. yüzseneda aristokrasi arasında birtakım isyankâr prensler, düzene karşı çıkmış ve orman keşişleri arasında karışmıştır. Bunlardan birtakımları kendilerine bir guru (öğretmen) bulmuş, kimi de kendi felsefesini oluşturma yoluna gitmiştir. Bunlara ‘orman feylesofları’ diyoruz. O dönemde baskıcı kast sistemi ile en üst 2 kastın (din adamları ve krallar, yöneticiler, komutanlar) birbirlerini destekleyerek alt 2 kastı (zanaatkârlar, tüccarlar ve hizmetkârlar) ezmesi, tapınaklara aristokratların bağışladığı binlerce hayvanın kurban edilmesi birtakım genç prenslerde reaksiyon oluşturmuştur. Babalarının konumunu alıp ülkelerini yönetmek yerine, nirvana’ya (edebi kurtuluş) giden yol amacıyla yeni metotlar aramışlardır.

Bunlar dünyanın ilk hümanistleridir. Eşitsizliğe ve hayvan katliamına karşı durmuşlar, et yemeyerek vejetaryen olmuşlardır. Buda ve MahAvira’nın meydana çıkışı işte bu vakitte oldu. Bu iki gurunun öğretisi bugün Budizm ve Caynacılık isimli dinlerle sürdürülmektedir. Bu hümanizm zihniyeti ve et yememek, 2500 sene evvel et çoğunluklu Hint mutfağını dönüştürdü ve vakit içerisinde varlıklı Hint vejetaryen mutfağını yarattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası