makeandbeatydiy.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Ho Chi Minh Mozolesi ve Evi

Ho Chi Minh Mozolesi ve Evi

0

Ho Chi Minh Mozolesi ve Evi

Hanoi’da Vietnam Devrimi’nin liderinin izini sürmek bir gelenek. Ba Dinh Meydanı’ndaki mozole, Anıtkabir kadar muhteşem bir anıt ve Vietnam’ın ikonik lideri Ho Amca’nın son dinlenme yeri. Vasiyetinde yakılmak istemesine karşın mumyalanmış. Uzun bir sırada beklemeyi göze alırsanız, cam amacıyladeki mumyayı görebilirsiniz, kuşkusuz orada ise. Çünkü senenin belli zamanlarında restorasyon amacıyla Moskova’ya gönderiliyor. Ben ilk gidişimde mumyayı görebildim. Ho Chi Minh’in vücuduna bu kadar yakın olabilmek heyecan verici.

Ardından, güzel bir park içerisinden geçerek ikamet ettiği eve yürüdüm. Bu kadar yalın bir ev beklemiyor, tam tersine bir saray göreceğimi sanıyordum. Son yıllarını geçirdiği ev, geleneksel kırsal bölge mimarisine göre yapılmış ahşap, küçük, tuvaleti dışarıda bir kulübecik. Bir yatak odası ve bir çalışma odasından ibaret bir yapı. Ölümünden sonra talebi dışında oluşturulan o şaşırtıcı mozole ile karşılaştırıldığında, yaşadığı dönemde yalınliği tercih ettiğini görmek, Ho Chi Minh’i gözümde daha da yüceltti. Ne yazık ki bu kahraman, mücadelesini verilen savaşın sonucunu, ikiye bölünmüş vatanının birleşmesini, kapitalist güçlerin işgalinden kurtuluşu göremeden, 1969 senesinde yaşama veda etti.

Buradan ayrılmadan, mozolenin derhal yanısıra yer alan ve Vietnam’ın en orjinal mimarisine sahip olan Sütunlu Pagoda’yı (Dien Huu Pagoda) kesinlikle ziyaret edin. Pagoda, Ly hanedanı döneminde, 1049’da inşa edilmiş. Budist kral rüyasında lotus yaprağı üstünde oturmuş Kutsal Azize’nin (Buda’nın bayan olarak enkarnesi) kendisini tek sütunlu bir pagodaya götürdüğünü görür. Uyanınca danıştığı rahipler ona rüyada gördüğü pagodanın benzerini yaptırmasını tavsiye ederler. Yanındaki Budizm sembolü Bo ağacı, Ho Chi Minh’e Hindistan hükümeti doğrulusunda armağan edilmiştir. Bu pagoda da Hanoi’un sembollerinden biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası