makeandbeatydiy.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

KUZEY HİNDİSTAN MUTFAĞI

KUZEY HİNDİSTAN MUTFAĞI

0

Hindistan pek çok bölgeye ve çevresel mutfağa sahiptir. Fakat en mühim fark Güney ve Kuzey mutfağı arasındadır. Kuzey Hindistan’da yemek bir şölendir, hayatın anlamıdır, yaşamın en mühim amacıdır ve de yemek gerçekleştirmek da yemek yemek de aceleye getirilmez.

Her ailede saklı bulgular jenerasyondan nesle aktarılır. Kız evlendiğinde mutfak verisini kayınvalideden alır. Yemeğin içeriklerinin yanı sıra, hangi mevsimde ne yenir, malzemeler nasıl seçilir, her yemek amacıyla hangi masala (baharatların karışımı) hazırlanır ve hangi yemek amacıyla hangi ekmek yapılır, bir bir aktarılır. Yemek gerçekleştirmek bilgelik ister. Çoğu bayan eşinin yiyeceği öğle yemeğini taze hazırlar ve sefer taslarında yemek taşıyıcıları ile kocasının işyerine gönderir.

Hindistan’da sokaklar da eşi benzeri olmayan lezzet seçenekleri sunar. Her köşe başında oluşturduğu lezzetin ustası bir tezgâh bulunur. Bunların gerçekleştirdikleri yemek, meşrubat ya da atıştırmalık öyle lezzetlidir ki, her mahalle kendi sokak satıcılarının tutkunudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası